
Choć na rynku dostępne są różne ekologiczne paliwa, to nie każde gospodarstwo domowe posiada odpowiednie przyłącza. Ekogroszek jest natomiast rozwiązaniem niedrogim i przy odpowiedniej jakości zapewni nam ekologiczne i co najważniejsze efektywne ogrzewanie.
Ekogroszek - jak go palić, żeby było oszczędnie?
O oszczędnym paleniu ekogroszkiem możemy mówić wtedy, gdy po jednym załadowaniu paliwem, ciepło utrzymuje się nawet do kilku dni. Największą rolę odgrywa tutaj piec i jakość opału. Dlatego przed zakupem pieca, zwróćmy uwagę na jego parametry. Nowoczesny kocioł z podajnikiem może sprawić, że ładowanie pieca będzie konieczne tylko raz w tygodniu lub nawet rzadziej. Ekogroszek z kolei powinien być dobrej jakości, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 12%. Natomiast spiekalność musi miesić się w zakresie od 0 do 50. Dobry ekogroszek ma też wysoką wartość opałową.

Ekogroszek - wady i zalety
Zalety:
- Wygoda
- Oszczędność czasu
- Wydajność — mniejsze koszty opału
- Przyjazność środowisku — emituje mniej zanieczyszczeń
Wady:
Początkowe koszty inwestycji w celu osiągnięcia ekonomicznego spalania
Zwykły piec węglowy nieco rzadziej ulega awariom, a kocioł na ekogroszek ma więcej mechanizmów.
Ekogroszek - cena i dostępność
Obecnie średnia cena ekogroszku to 2000 zł za tonę. Na ten moment ceny szybko się zmieniają ze względu na sytuację gospodarczą, dlatego trudno jest oszacować dokładny koszt. Na zakup tego paliwa jest wielu chętnych, dlatego dostępność może być nieco utrudniona ze względu na fakt, że wcześniej głównie paliwo to pochodziło z Rosji.