Jaki piec jest najbardziej ekologiczny?

Jaki piec jest najbardziej ekologiczny

Ekologiczny piec na węgiel

Jeśli masz duży dom i potrzebujesz bardziej wydajnego systemu grzewczego, piec węglowy może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Piece węglowe są stosunkowo proste w obsłudze i czyszczeniu, a ich żywotność jest stosunkowo długa. Są duże, ciężkie i mogą być drogie w instalacji, co sprawia, że są mniej popularnym wyborem dla właścicieli domów. Istnieją dwa rodzaje ekologicznych pieców węglowych: poziome i pionowe. Modele poziome można ustawić w rogu i nie zajmują dużo miejsca na podłodze. Z kolei modele pionowe są przeznaczone do umieszczenia na ścianie, a źródło ciepła znajduje się u góry.

Ekologiczny piec na pellet

Pelety są kolejnym krokiem naprzód w stosunku do węgla. Wytwarzają znacznie mniej zanieczyszczeń powietrza i doskonale zastępują drewno, które ma duży wpływ na środowisko naturalne. Jednak pelety nie są odnawialne. Powstają w wyniku przetworzenia materiału organicznego, który może być uprawiany, ale nie wystarcza na dłużej niż 5-6 lat. Wytwarzają mniej ciepła niż drewno, dlatego są idealnym wyborem dla mniejszych domów, mieszkań i obszarów wiejskich. Można je również umieścić w szczelnej obudowie, dzięki czemu nie wytwarzają sadzy. Dzięki temu idealnie nadają się do domów z dziećmi i zwierzętami domowymi.

Ekologiczny piec na drewno

Piece na drewno dają dużo ciepła, nie emitując przy tym dwutlenku węgla. Doskonale sprawdzają się w niezbyt dużych domach, ponieważ nie wymagają dużo miejsca. Nawet jeśli nie używasz szczelnych obudów, sam piec może przyczynić się do emisji pewnej ilości dwutlenku węgla. Istnieją zarówno piece na drewno naturalne, jak i wytworzone przez człowieka. Jeśli zdecydujesz się na te drugie, musisz się upewnić, że są one w co najmniej 95% naturalne. Drewno naturalne jest drogie, nie mówiąc już o tym, że jest ważne z punktu widzenia ekologii. Lepiej jest wybrać piec o niskim poziomie emisji.

Ekologiczne piece elektryczne

Przyjazne dla środowiska piece elektryczne są świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za media, a jednocześnie utrzymać ciepło w domu. Piece te generują bardzo mało emisji dwutlenku węgla i zużywają bardzo mało energii, więc są doskonałym wyborem dla każdego, kto chce zaoszczędzić pieniądze. Wadą tego typu pieców elektrycznych jest to, że nie wytwarzają tyle ciepła, co ich gazowe odpowiedniki, więc nie są idealne do pomieszczeń, w których ludzie spędzają dużo czasu - takich jak salon.