Węgiel - dlaczego warto go kupić do ogrzewania domu?

Węgiel

Nie da się ukryć, że ogrzewanie domu dla każdego z nas jest absolutnym priorytetem. Komfort cieplny stał się bowiem najwyższym standardem, do którego tak skutecznie dążymy. Jednocześnie wybór pieca, a przede wszystkim paliwa do wydajnego ogrzewania może być niezwykle ciężkim zadaniem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że z pomocą może nam przyjść tradycyjny węgiel. Czy warto go kupić do ogrzewania domu?

Cena węgla

Węgiel jako paliwo do ogrzewania domu jeszcze kilkanaście lat temu był jednym z najtańszych rodzajów paliw. Niemniej jednak wszechobecne podwyżki nie ominęły również i węgla. Dawniej za tonę tego surowca płaciło się około 800 złotych. Obecnie jednak ceny za tonę poszybowały do około 2-3 tysięcy złotych za tonę. Oczywiście finalna cena uzależniona jest w zupełności od rodzaju węgla jaki zdecydujemy się zakupić do ogrzewania.

wegiel

Węgiel drzewny

Węgiel drzewny od zawsze był uważany za bardziej ekologiczną i wydajniejszą odmianę paliwa do ogrzewania niż węgiel kamienny. Jednocześnie warto zauważyć, że jego ceny w ostatnim czasie również zanotowały dość spory wzrost. Obecnie za sztukę trzeba zapłacić ponad 15 złotych. Z kolei za tonę nawet ponad 1,5 tysiąca złotych. Sprawia to, że węgla drzewnego nie można już nazwać najtańszym paliwem.

Węgiel kamienny

Węgiel kamienny to drugi z rodzajów paliwa grzewczego, który również jest dość często wykorzystywany. Jego cena w porównaniu z rokiem 2020 nieco wzrosła. Obecnie za tonę węgla kamiennego trzeba będzie zapłacić około 960 złotych. Dalej jest on jednak tańszy od węgla drzewnego.